ITT Cannon, LLC KPT06E12-10SX
KPT06E12-10SX picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E12-10SX
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06E12-10SX.pdf
Availability of KPT06E12-10SX
QUANTITY
KPT06E12-10SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E12-10SX
Internal Part NumberEIS-KPT06E12-10SX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E12-10SX
Related LinksKPT06E, KPT06E12-10SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E12-10SX Details Description
Related parts for KPT06E12-10SX
RES ARRAY 5 RES 82K OHM 6SIP datasheet.pdf
RELAY MOTOR PROTECTIVE 20-65A datasheet.pdf
CONN HEADER 2PS R/A SMD MICROMNL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE FEMALE-FMALE/FMALE 5POS 1' datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf