ITT Cannon, LLC KPT06E16-23PDN
KPT06E16-23PDN picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E16-23PDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06E16-23PDN.pdf
Availability of KPT06E16-23PDN
QUANTITY
KPT06E16-23PDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E16-23PDN
Internal Part NumberEIS-KPT06E16-23PDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E16-23PDN
Related LinksKPT06E1, KPT06E16-23PDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E16-23PDN Details Description
Related parts for KPT06E16-23PDN
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf