ITT Cannon, LLC KPT06E22-55S
KPT06E22-55S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E22-55S
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06E22-55S.pdf
Availability of KPT06E22-55S
QUANTITY
KPT06E22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E22-55S
Internal Part NumberEIS-KPT06E22-55S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E22-55S
Related LinksKPT06E, KPT06E22-55S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E22-55S Details Description
Related parts for KPT06E22-55S
RES ARRAY 2 RES 51 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
IC ADAPTER CLOCK RATE 8-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EMITTER UV 390NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf