ITT Cannon, LLC KPT06F10-98PXA71
KPT06F10-98PXA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F10-98PXA71
Brief Description
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06F10-98PXA71.pdf
Availability of KPT06F10-98PXA71
QUANTITY
KPT06F10-98PXA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F10-98PXA71
Internal Part NumberEIS-KPT06F10-98PXA71
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F10-98PXA71
Related LinksKPT06F10, KPT06F10-98PXA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F10-98PXA71 Details Description
Related parts for KPT06F10-98PXA71
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 10A TO263AB datasheet.pdf
CAP CER 2PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf