ITT Cannon, LLC KPT06F10-98PZA71
KPT06F10-98PZA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F10-98PZA71
Brief Description
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06F10-98PZA71.pdf
Availability of KPT06F10-98PZA71
QUANTITY
KPT06F10-98PZA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F10-98PZA71
Internal Part NumberEIS-KPT06F10-98PZA71
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F10-98PZA71
Related LinksKPT06F10, KPT06F10-98PZA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F10-98PZA71 Details Description
Related parts for KPT06F10-98PZA71
FIXED IND 100UH 47MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.8V VMND2 datasheet.pdf