ITT Cannon, LLC KPT06F12-10SX
KPT06F12-10SX picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F12-10SX
Brief Description
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06F12-10SX.pdf
Availability of KPT06F12-10SX
QUANTITY
KPT06F12-10SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F12-10SX
Internal Part NumberEIS-KPT06F12-10SX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F12-10SX
Related LinksKPT06F, KPT06F12-10SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F12-10SX Details Description
Related parts for KPT06F12-10SX
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 45A LFPAK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80BGA datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR METAL STRIP datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 41MM datasheet.pdf
D SUB MA PCR 7W2_40 A_PL3_WITH 4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf