ITT Cannon, LLC KPT06F18-11P
KPT06F18-11P picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F18-11P
Brief Description
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06F18-11P.pdf
Availability of KPT06F18-11P
QUANTITY
KPT06F18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F18-11P
Internal Part NumberEIS-KPT06F18-11P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F18-11P
Related LinksKPT06F, KPT06F18-11P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F18-11P Details Description
Related parts for KPT06F18-11P
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SC59R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SW SMART LOW SIDE TO252-3-11 datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE POLYMER RES 50.8MM 100/PK datasheet.pdf