ITT Cannon, LLC KPT06F18-11PW
KPT06F18-11PW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F18-11PW
Brief Description
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06F18-11PW.pdf
Availability of KPT06F18-11PW
QUANTITY
KPT06F18-11PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F18-11PW
Internal Part NumberEIS-KPT06F18-11PW
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F18-11PW
Related LinksKPT06F, KPT06F18-11PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F18-11PW Details Description
Related parts for KPT06F18-11PW
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT CERAMIC 21.1DEG C NO datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 5A DO214AB datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf