ITT Cannon, LLC KPT06F18-11SX
KPT06F18-11SX picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F18-11SX
Brief Description
CONN PLUG 11POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06F18-11SX.pdf
Availability of KPT06F18-11SX
QUANTITY
KPT06F18-11SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F18-11SX
Internal Part NumberEIS-KPT06F18-11SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F18-11SX
Related LinksKPT06F, KPT06F18-11SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F18-11SX Details Description
Related parts for KPT06F18-11SX
72 MODIV HSG COMP DR .100CL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
EVAL BOARD MEMS MIC INMP441 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 256POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 2W datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.75UF RADIAL datasheet.pdf