ITT Cannon, LLC KPT06F20-16SW
KPT06F20-16SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F20-16SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06F20-16SW.pdf
Availability of KPT06F20-16SW
QUANTITY
KPT06F20-16SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F20-16SW
Internal Part NumberEIS-KPT06F20-16SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F20-16SW
Related LinksKPT06F, KPT06F20-16SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F20-16SW Details Description
Related parts for KPT06F20-16SW
OPTOCOUPLER SGL TRANS OUT 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
LENS WATERTIGHT RED TRANSP datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 133.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf