ITT Cannon, LLC KPT06F22-21S
KPT06F22-21S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F22-21S
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPT06F22-21S.pdf
Availability of KPT06F22-21S
QUANTITY
KPT06F22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F22-21S
Internal Part NumberEIS-KPT06F22-21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F22-21S
Related LinksKPT06F, KPT06F22-21S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F22-21S Details Description
Related parts for KPT06F22-21S
CONN HEADER 22POS 2MM PCB TIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
SSD 72GB SCSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.7UF 20% 125V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 37COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A DO4 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 115VAC 28VDC datasheet.pdf