Vishay/BCcomponents MCT06030D3162BP100
MCT06030D3162BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D3162BP100
Brief Description
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D3162BP100.pdf
Availability of MCT06030D3162BP100
QUANTITY
MCT06030D3162BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D3162BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D3162BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D3162BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D3162BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D3162BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D3162BP100
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 2000PF 5% 100V 2220 datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 21POS .100 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 640000UF 16V SCREW datasheet.pdf
SURGE PROTECT PLUGGABLE 120VAC datasheet.pdf
VARISTOR 382V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLS 5.08/05/180FI SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf