ITT Cannon, LLC KPT06J14-15SW
KPT06J14-15SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06J14-15SW
Brief Description
CONN PLUG 15POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06J14-15SW.pdf
Availability of KPT06J14-15SW
QUANTITY
KPT06J14-15SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06J14-15SW
Internal Part NumberEIS-KPT06J14-15SW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06J14-15SW
Related LinksKPT06J, KPT06J14-15SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06J14-15SW Details Description
Related parts for KPT06J14-15SW
CONN HOUSING 36POS .100" DUAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK STANDARD INS WHITE datasheet.pdf
IC RECEIVER FSK/FM/ASK 32LQFP datasheet.pdf
SIGNAL CONVERTER/DISCONNECTOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
680UF 63V 21X38MM 125C 8000H datasheet.pdf