ITT Cannon, LLC KPT07A14-12P
KPT07A14-12P picture photo
Mfg. Part Number
KPT07A14-12P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PIN
Datasheet Download
KPT07A14-12P.pdf
Availability of KPT07A14-12P
QUANTITY
KPT07A14-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07A14-12P
Internal Part NumberEIS-KPT07A14-12P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT07A14-12P
Related LinksKPT07A, KPT07A14-12P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT07A14-12P Details Description
Related parts for KPT07A14-12P
RES SMD 1.27K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 PLUG 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 48POS datasheet.pdf