ITT Cannon, LLC KPT07A14-18P
KPT07A14-18P picture photo
Mfg. Part Number
KPT07A14-18P
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PIN
Datasheet Download
KPT07A14-18P.pdf
Availability of KPT07A14-18P
QUANTITY
KPT07A14-18P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07A14-18P
Internal Part NumberEIS-KPT07A14-18P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C