ITT Cannon, LLC KPT07A14-19SEXA206
KPT07A14-19SEXA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT07A14-19SEXA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS W/SKT JAM NUT
Datasheet Download
KPT07A14-19SEXA206.pdf
Availability of KPT07A14-19SEXA206
QUANTITY
KPT07A14-19SEXA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07A14-19SEXA206
Internal Part NumberEIS-KPT07A14-19SEXA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT07A14-19SEXA206
Related LinksKPT07A14-, KPT07A14-19SEXA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT07A14-19SEXA206 Details Description
Related parts for KPT07A14-19SEXA206
PCB COPPER CLAD 4 X 6" 2 SIDE datasheet.pdf
RELAY SSR 10A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
IC DSP 100LQFP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.54"L X 3.54"W datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LACING TAPE WH 14' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf