ITT Cannon, LLC KPT07A8-33PEW
KPT07A8-33PEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT07A8-33PEW
Brief Description
CONN RCPT 3POS W/PIN JAM NUT
Datasheet Download
KPT07A8-33PEW.pdf
Availability of KPT07A8-33PEW
QUANTITY
KPT07A8-33PEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07A8-33PEW
Internal Part NumberEIS-KPT07A8-33PEW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT07A8-33PEW
Related LinksKPT07A, KPT07A8-33PEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT07A8-33PEW Details Description
Related parts for KPT07A8-33PEW
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC PCMCIA CARD SW MATRIX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 21POS R/A datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 20A 66W datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 11MM 1.00" datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 881.5MHZ CDMA SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 NYLON 2MM datasheet.pdf