ITT Cannon, LLC KPT07E18-11PWEX
KPT07E18-11PWEX picture photo
Mfg. Part Number
KPT07E18-11PWEX
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KPT07E18-11PWEX.pdf
Availability of KPT07E18-11PWEX
QUANTITY
KPT07E18-11PWEX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07E18-11PWEX
Internal Part NumberEIS-KPT07E18-11PWEX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT07E18-11PWEX
Related LinksKPT07E1, KPT07E18-11PWEX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT07E18-11PWEX Details Description
Related parts for KPT07E18-11PWEX
BUSHING SPLIT 0.313" NYLON WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5MM R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.5UH 5.8A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE 25A 600V CLASS T FST UL CSA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
3M 4646 VHB 1/2" CIR - 5/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf