ITT Cannon, LLC KPT08P14-19S
KPT08P14-19S picture photo
Mfg. Part Number
KPT08P14-19S
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE RA SKT
Datasheet Download
KPT08P14-19S.pdf
Availability of KPT08P14-19S
QUANTITY
KPT08P14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT08P14-19S
Internal Part NumberEIS-KPT08P14-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT08P14-19S
Related LinksKPT08P, KPT08P14-19S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT08P14-19S Details Description
Related parts for KPT08P14-19S
Connector Receptacle 92 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD5391 datasheet.pdf
FUSE 125A 690V 1/110 AR UC datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10A 8SOIC datasheet.pdf
RES 560 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 43MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf