ITT Cannon, LLC KPT2E16-26PWEXA206
KPT2E16-26PWEXA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT2E16-26PWEXA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPT2E16-26PWEXA206.pdf
Availability of KPT2E16-26PWEXA206
QUANTITY
KPT2E16-26PWEXA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT2E16-26PWEXA206
Internal Part NumberEIS-KPT2E16-26PWEXA206
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT2E16-26PWEXA206
Related LinksKPT2E16-2, KPT2E16-26PWEXA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT2E16-26PWEXA206 Details Description
Related parts for KPT2E16-26PWEXA206
THERMISTOR NTC 3.3K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
RES MO 1W 12 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MT-RJ TO ST SM 10M1 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 46A LL LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2V 120W 60A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf