ITT Cannon, LLC KPT2E20-41SEX
KPT2E20-41SEX picture photo
Mfg. Part Number
KPT2E20-41SEX
Brief Description
CONN RCPT 41POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT2E20-41SEX.pdf
Availability of KPT2E20-41SEX
QUANTITY
KPT2E20-41SEX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT2E20-41SEX
Internal Part NumberEIS-KPT2E20-41SEX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT2E20-41SEX
Related LinksKPT2E2, KPT2E20-41SEX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT2E20-41SEX Details Description
Related parts for KPT2E20-41SEX
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO15 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 1200V 35A TO247AC datasheet.pdf
RES 367 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 4 DB datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 54MM datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount Vertical datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf