ITT Cannon, LLC KPT6E22-41SDN
KPT6E22-41SDN picture photo
Mfg. Part Number
KPT6E22-41SDN
Brief Description
CONN PLUG 41POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT6E22-41SDN.pdf
Availability of KPT6E22-41SDN
QUANTITY
KPT6E22-41SDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT6E22-41SDN
Internal Part NumberEIS-KPT6E22-41SDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT6E22-41SDN
Related LinksKPT6E2, KPT6E22-41SDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT6E22-41SDN Details Description
Related parts for KPT6E22-41SDN
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
PROTECTOR OVER VOLTAGE datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65257 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH DUAL SPST 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RES NETWORK 16 RES 130 OHM 10SIP datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf