ITT Cannon, LLC KPT7A14-18SEW
KPT7A14-18SEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT7A14-18SEW
Brief Description
CONN RCPT 18POS W/SKT JAM NUT
Datasheet Download
KPT7A14-18SEW.pdf
Availability of KPT7A14-18SEW
QUANTITY
KPT7A14-18SEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT7A14-18SEW
Internal Part NumberEIS-KPT7A14-18SEW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT7A14-18SEW
Related LinksKPT7A1, KPT7A14-18SEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT7A14-18SEW Details Description
Related parts for KPT7A14-18SEW
CONN HEADER 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 33.33333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 55.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf