ITT Cannon, LLC KPT7A14-19SWEW
KPT7A14-19SWEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT7A14-19SWEW
Brief Description
CONN RCPT 19POS W/SKT JAM NUT
Datasheet Download
KPT7A14-19SWEW.pdf
Availability of KPT7A14-19SWEW
QUANTITY
KPT7A14-19SWEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT7A14-19SWEW
Internal Part NumberEIS-KPT7A14-19SWEW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT7A14-19SWEW
Related LinksKPT7A14, KPT7A14-19SWEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT7A14-19SWEW Details Description
Related parts for KPT7A14-19SWEW
JUMPER-H1506TR/A3048B/H1504TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS SMT TIN 2.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 720NH 15.5A 5.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO24 datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 695MA 260 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO247 datasheet.pdf