ITT Cannon, LLC KPTR2E14-19S
KPTR2E14-19S picture photo
Mfg. Part Number
KPTR2E14-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPTR2E14-19S.pdf
Availability of KPTR2E14-19S
QUANTITY
KPTR2E14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPTR2E14-19S
Internal Part NumberEIS-KPTR2E14-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPTR2E14-19S
Related LinksKPTR2E, KPTR2E14-19S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPTR2E14-19S Details Description
Related parts for KPTR2E14-19S
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.91"L X 3.16"W datasheet.pdf
PATCHCORD SGL 3COND BLACK 3FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.97" DIA BLACK datasheet.pdf
SPIRAL WRAP 0.25 6.3MMX50' TFE N datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf