ITT Cannon, LLC KPTR6F18-32P
KPTR6F18-32P picture photo
Mfg. Part Number
KPTR6F18-32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPTR6F18-32P.pdf
Availability of KPTR6F18-32P
QUANTITY
KPTR6F18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPTR6F18-32P
Internal Part NumberEIS-KPTR6F18-32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPTR6F18-32P
Related LinksKPTR6F, KPTR6F18-32P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPTR6F18-32P Details Description
Related parts for KPTR6F18-32P
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8XXL M50 datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 500V SCREW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A TSDSON-8 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 649 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 64PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf