Eaton (formerly Cooper Bussmann) KR-5R5V334-R
KR-5R5V334-R picture photo
Mfg. Part Number
KR-5R5V334-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
KR-5R5V334-R.pdf
Availability of KR-5R5V334-R
QUANTITY
KR-5R5V334-R Order Process
Ship out your order
Specifications of KR-5R5V334-R
Internal Part NumberEIS-KR-5R5V334-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductPowerStor® Supercapacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® KR
PackagingBulk
Capacitance330mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can - Vertical
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KR-5R5V334-R
Related LinksKR-5R5, KR-5R5V334-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
KR-5R5V334-R Details Description
Related parts for KR-5R5V334-R
KEYBOARD COMPACT 104 KEY PS2 BLK datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS SIDE ENTRY 5MM datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Backlight 8-TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB WIR PRO THOUGH/T datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf