ON Semiconductor LM2576TV-015
LM2576TV-015 picture photo
Mfg. Part Number
LM2576TV-015
Brief Description
IC REG MULT CONFIG INV 15V TO220
Datasheet Download
LM2576TV-015.pdf
Availability of LM2576TV-015
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2576TV-015 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2576TV-015
Internal Part NumberEIS-LM2576TV-015
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive or Negative
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)15V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2576TV-015
Related LinksLM2576, LM2576TV-015 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LM2576TV-015 Details Description
Related parts for LM2576TV-015
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W SGL 5V OUT DIP24 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG SMA 50 OHM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V DO213AB datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.1" NYL 0.062" LIME datasheet.pdf