Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT10R7
RMCF0402FT10R7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT10R7
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT10R7.pdf
Availability of RMCF0402FT10R7
QUANTITY
RMCF0402FT10R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT10R7
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT10R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT10R7
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT10R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT10R7 Details Description
Related parts for RMCF0402FT10R7
KIT CAP CERAMIC X7R/X5R 0603 SMD datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS232 5V DL 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 20-TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 80PQFP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf