Murata Electronics North America KR355WD72W125MH01K
KR355WD72W125MH01K picture photo
Mfg. Part Number
KR355WD72W125MH01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2UF 450V X7T 2220
Datasheet Download
KR355WD72W125MH01K.pdf
Availability of KR355WD72W125MH01K
QUANTITY
KR355WD72W125MH01K Order Process
Ship out your order
Specifications of KR355WD72W125MH01K
Internal Part NumberEIS-KR355WD72W125MH01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.252" (6.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KR355WD72W125MH01K
Related LinksKR355WD72, KR355WD72W125MH01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
KR355WD72W125MH01K Details Description
Related parts for KR355WD72W125MH01K
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.3A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 160K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 68 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf