Murata Electronics North America KRM55LR72A475KH01K
KRM55LR72A475KH01K picture photo
Mfg. Part Number
KRM55LR72A475KH01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R SMD
Datasheet Download
KRM55LR72A475KH01K.pdf
Availability of KRM55LR72A475KH01K
QUANTITY
KRM55LR72A475KH01K Order Process
Ship out your order
Specifications of KRM55LR72A475KH01K
Internal Part NumberEIS-KRM55LR72A475KH01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKCM and KRM Series Metal Terminal Capacitors
Featured ProductKRM Series Metal Terminal Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseSMD, J-Lead
Size / Dimension0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRM55LR72A475KH01K
Related LinksKRM55LR72, KRM55LR72A475KH01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
KRM55LR72A475KH01K Details Description
Related parts for KRM55LR72A475KH01K
HOOK-UP STRND 14AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 85V 125MA SOT523 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf