TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRP-11DN-24
KRP-11DN-24 picture photo
Mfg. Part Number
KRP-11DN-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Datasheet Download
KRP-11DN-24.pdf
Availability of KRP-11DN-24
QUANTITY
KRP-11DN-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRP-11DN-24
Internal Part NumberEIS-KRP-11DN-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKRP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current51mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B, Incandescent Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.25 W
Coil Resistance472 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRP-11DN-24
Related LinksKRP-1, KRP-11DN-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRP-11DN-24 Details Description
Related parts for KRP-11DN-24
LED RED CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 85POS WALL MT PINS datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ 5DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN WATER CLEAR TRI datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SOD123 datasheet.pdf
VARISTOR 670V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf