Yageo PSP500JB-15R
PSP500JB-15R picture photo
Mfg. Part Number
PSP500JB-15R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PSP500JB-15R.pdf
Availability of PSP500JB-15R
QUANTITY
PSP500JB-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSP500JB-15R
Internal Part NumberEIS-PSP500JB-15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSP500JB-15R
Related LinksPSP500, PSP500JB-15R Datasheet, Yageo Distributor
PSP500JB-15R Details Description
Related parts for PSP500JB-15R
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
IC CTRLR ADJ STPDN SYNC 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 4250MA SINGLE A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
LED MOD 15WATT ZENIGATA 5000K datasheet.pdf
PTC THERMISTOR A 603A 85A 62 datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 0.6MM R/A SMD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 5V datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf