Eaton (formerly Cooper Bussmann) KRP-C-1400SP
KRP-C-1400SP picture photo
Mfg. Part Number
KRP-C-1400SP
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 1400A 600V T-LAG CLASS L
Datasheet Download
KRP-C-1400SP.pdf
Availability of KRP-C-1400SP
QUANTITY
KRP-C-1400SP Order Process
Ship out your order
Specifications of KRP-C-1400SP
Internal Part NumberEIS-KRP-C-1400SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKRP-C
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current1.4kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension3.000" Dia x 3.750" L (76.20mm x 95.25mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRP-C-1400SP
Related LinksKRP-C-, KRP-C-1400SP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
KRP-C-1400SP Details Description
Related parts for KRP-C-1400SP
IC PROGRAM 4.900V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS + 3PWR TYPE M datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 34POS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 378MA 1.3 OHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
CAM FOLLOWER,SEALED datasheet.pdf
Low Distortion, 1.5 W Audio Power Amplifier IC datasheet.pdf