Eaton (formerly Cooper Bussmann) KRP-C-2400SP
KRP-C-2400SP picture photo
Mfg. Part Number
KRP-C-2400SP
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 2400A 600V T-LAG UL CSA
Datasheet Download
KRP-C-2400SP.pdf
Availability of KRP-C-2400SP
QUANTITY
KRP-C-2400SP Order Process
Ship out your order
Specifications of KRP-C-2400SP
Internal Part NumberEIS-KRP-C-2400SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKRP-C
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current2.4kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension5.000" Dia x 3.750" L (127.00mm x 95.25mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRP-C-2400SP
Related LinksKRP-C-, KRP-C-2400SP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
KRP-C-2400SP Details Description
Related parts for KRP-C-2400SP
CORD PATCH BANANA PLUG 4" BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 14.5VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 30PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH SMD datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 13"L X 17"W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf