TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRPA-11AG-120
KRPA-11AG-120 picture photo
Mfg. Part Number
KRPA-11AG-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Datasheet Download
KRPA-11AG-120.pdf
Availability of KRPA-11AG-120
QUANTITY
KRPA-11AG-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRPA-11AG-120
Internal Part NumberEIS-KRPA-11AG-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model2-1393104-5.pdf
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKRPA
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current17.5mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.1 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRPA-11AG-120
Related LinksKRPA-1, KRPA-11AG-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRPA-11AG-120 Details Description
Related parts for KRPA-11AG-120
IC DEL LN 256TAP 48.25NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 64POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
IC SLIC LINE SUBSCRIBER 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 14POS SMT datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 84POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf