Intel NG80960JS33
NG80960JS33 picture photo
Mfg. Part Number
NG80960JS33
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I960 33MHZ 132QFP
Datasheet Download
NG80960JS33.pdf
Availability of NG80960JS33
QUANTITY
NG80960JS33 Order Process
Ship out your order
Specifications of NG80960JS33
Internal Part NumberEIS-NG80960JS33
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi960
PackagingTray
Core Processori960
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case132-BQFP Bumpered
Supplier Device Package132-QFP
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NG80960JS33
Related LinksNG809, NG80960JS33 Datasheet, Intel Distributor
NG80960JS33 Details Description
Related parts for NG80960JS33
IC VOLT DETECT 2.6V INV CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 15VC SOT143 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 700MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
BOTTLE ONLY DS ORANGE 6OZ IPA datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 70CRI 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR datasheet.pdf
MICRO 15C P 12" RBW JCKS HT NI datasheet.pdf