Recom Power R0.5S8-3.305-R
R0.5S8-3.305-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S8-3.305-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S8-3.305-R.pdf
Availability of R0.5S8-3.305-R
QUANTITY
R0.5S8-3.305-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S8-3.305-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S8-3.305-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S8-3.305-R
Related LinksR0.5S8-, R0.5S8-3.305-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S8-3.305-R Details Description
Related parts for R0.5S8-3.305-R
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
IC VIDEO MUX/AMP 2CH 14-SOIC datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0612 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf