Murata Electronics North America UEI15-050-Q48N-C
UEI15-050-Q48N-C picture photo
Mfg. Part Number
UEI15-050-Q48N-C
Brief Description
CONV DC/DC 15W 5V 3A
Datasheet Download
UEI15-050-Q48N-C.pdf
Availability of UEI15-050-Q48N-C
QUANTITY
UEI15-050-Q48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEI15-050-Q48N-C
Internal Part NumberEIS-UEI15-050-Q48N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
UEI Series DC-DC Converter
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUEI15
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.32" H (27.9mm x 24.4mm x 8.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEI15-050-Q48N-C
Related LinksUEI15-05, UEI15-050-Q48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEI15-050-Q48N-C Details Description
Related parts for UEI15-050-Q48N-C
BOOSTER(PT4474) 20A 24VIN HZ SMD datasheet.pdf
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 54POS 0.40MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FILTER SAW 1.8625GHZ W-CDMA SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf