TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRPA-5AG-24
KRPA-5AG-24 picture photo
Mfg. Part Number
KRPA-5AG-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Datasheet Download
KRPA-5AG-24.pdf
Availability of KRPA-5AG-24
QUANTITY
KRPA-5AG-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRPA-5AG-24
Internal Part NumberEIS-KRPA-5AG-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKRPA
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current84mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)20.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.02 VA
Coil Resistance85 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRPA-5AG-24
Related LinksKRPA-, KRPA-5AG-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRPA-5AG-24 Details Description
Related parts for KRPA-5AG-24
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.5"LX1.38"W datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 32QFN datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL B datasheet.pdf
CTV 12C 8#20 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf