Fairchild Semiconductor KSC1008OTA
KSC1008OTA picture photo
Mfg. Part Number
KSC1008OTA
Brief Description
TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
Datasheet Download
KSC1008OTA.pdf
Availability of KSC1008OTA
QUANTITY
KSC1008OTA Order Process
Ship out your order
Specifications of KSC1008OTA
Internal Part NumberEIS-KSC1008OTA
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)700mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)60V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic400mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce70 @ 50mA, 2V
Power - Max800mW
Frequency - Transition50MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSC1008OTA
Related LinksKSC10, KSC1008OTA Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KSC1008OTA Details Description
Related parts for KSC1008OTA
RES ARRAY 7 RES 820K OHM 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.14A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MINITK HDR RA SR GP HTP datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 39.38VC SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf