Fairchild Semiconductor KSC1008RTA
KSC1008RTA picture photo
Mfg. Part Number
KSC1008RTA
Brief Description
TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
Datasheet Download
KSC1008RTA.pdf
Availability of KSC1008RTA
QUANTITY
KSC1008RTA Order Process
Ship out your order
Specifications of KSC1008RTA
Internal Part NumberEIS-KSC1008RTA
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)700mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)60V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic400mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce40 @ 50mA, 2V
Power - Max800mW
Frequency - Transition50MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSC1008RTA
Related LinksKSC10, KSC1008RTA Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KSC1008RTA Details Description
Related parts for KSC1008RTA
IDC CABLE - MKR10A/MC10F/MKR10A datasheet.pdf
FAN AXIAL 397X74MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL UNBUFF SOT363 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf