Fairchild Semiconductor KSC2500BTA
KSC2500BTA picture photo
Mfg. Part Number
KSC2500BTA
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 10V 2A TO-92L
Datasheet Download
KSC2500BTA.pdf
Availability of KSC2500BTA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KSC2500BTA Order Process
Ship out your order
Specifications of KSC2500BTA
Internal Part NumberEIS-KSC2500BTA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)10V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 50mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce200 @ 500mA, 1V
Power - Max900mW
Frequency - Transition150MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92L
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSC2500BTA
Related LinksKSC25, KSC2500BTA Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KSC2500BTA Details Description
Related parts for KSC2500BTA
RES SMD 750 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 400 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC CONV DC/DC STEP DOWN 9DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 70 OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
FILTER EMI 220PF RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3A 31.6 MOHM SMD datasheet.pdf