GE Critical Power KSTW010A0F41Z
KSTW010A0F41Z picture photo
Mfg. Part Number
KSTW010A0F41Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 33W
Datasheet Download
KSTW010A0F41Z.pdf
Availability of KSTW010A0F41Z
QUANTITY
KSTW010A0F41Z Order Process
Ship out your order
Specifications of KSTW010A0F41Z
Internal Part NumberEIS-KSTW010A0F41Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBarracuda™ Series DC-DC Converters
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package75
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ KSTW010A0F
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSTW010A0F41Z
Related LinksKSTW01, KSTW010A0F41Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
KSTW010A0F41Z Details Description
Related parts for KSTW010A0F41Z
CRIMPTOOL SNAP PLUG 14-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-100 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf