GE Critical Power KSTW015A0F41-SRZ
KSTW015A0F41-SRZ picture photo
Mfg. Part Number
KSTW015A0F41-SRZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 15A 50W
Datasheet Download
KSTW015A0F41-SRZ.pdf
Availability of KSTW015A0F41-SRZ
QUANTITY
KSTW015A0F41-SRZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KSTW015A0F41-SRZ
Internal Part NumberEIS-KSTW015A0F41-SRZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package140
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ KSTW015A0F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSTW015A0F41-SRZ
Related LinksKSTW015A, KSTW015A0F41-SRZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
KSTW015A0F41-SRZ Details Description
Related parts for KSTW015A0F41-SRZ
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 22POS VERT datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X10MM W/ADH datasheet.pdf
RES 198 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC QFN datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf