C&K Components KT11B2SAM35LFG
KT11B2SAM35LFG picture photo
Mfg. Part Number
KT11B2SAM35LFG
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V
Datasheet Download
KT11B2SAM35LFG.pdf
Availability of KT11B2SAM35LFG
QUANTITY
KT11B2SAM35LFG Order Process
Ship out your order
Specifications of KT11B2SAM35LFG
Internal Part NumberEIS-KT11B2SAM35LFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
PCN Design/SpecificationKT11 Range Plastic Grade 17/Sept/2007
KT11 Seal Color 18/May/2009
Standard Package800
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesKT
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage1VA @ 32VAC/DC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Actuator Height off PCB, from Pins-
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StyleGull Wing
Outline6.30mm x 6.30mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force300gf
Ingress ProtectionIP57 - Dust Protected, Waterproof
FeaturesSealed
Actuator MaterialRubber
Switch Travel-
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KT11B2SAM35LFG
Related LinksKT11B2S, KT11B2SAM35LFG Datasheet, C&K Components Distributor
KT11B2SAM35LFG Details Description
Related parts for KT11B2SAM35LFG
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE COMPACT EMI 3A datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.35A SYNC SOT23 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 990MA 125.7 MOHM datasheet.pdf
07P SL156 HSG BROWN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W datasheet.pdf
OSC MEMS 25MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf