AVX Corporation KT2016A52000ECW18TEG
KT2016A52000ECW18TEG picture photo
Mfg. Part Number
KT2016A52000ECW18TEG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 52.000MHZ CLPD SNWV SMD
Datasheet Download
KT2016A52000ECW18TEG.pdf
Availability of KT2016A52000ECW18TEG
QUANTITY
KT2016A52000ECW18TEG Order Process
Ship out your order
Specifications of KT2016A52000ECW18TEG
Internal Part NumberEIS-KT2016A52000ECW18TEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKT2016A, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency52MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.067" L x 0.051" W (1.70mm x 1.30mm)
Height-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KT2016A52000ECW18TEG
Related LinksKT2016A520, KT2016A52000ECW18TEG Datasheet, AVX Corporation Distributor
KT2016A52000ECW18TEG Details Description
Related parts for KT2016A52000ECW18TEG
RES 205 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PIN 20-24 AWG TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.2A 5SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 4V X5R 01005 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SRT datasheet.pdf