United Chemi-Con KTD101B475M43A0T00
KTD101B475M43A0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTD101B475M43A0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
KTD101B475M43A0T00.pdf
Availability of KTD101B475M43A0T00
QUANTITY
KTD101B475M43A0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTD101B475M43A0T00
Internal Part NumberEIS-KTD101B475M43A0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Reliability Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.157" W (6.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTD101B475M43A0T00
Related LinksKTD101B47, KTD101B475M43A0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTD101B475M43A0T00 Details Description
Related parts for KTD101B475M43A0T00
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
IC VIDEO SW 5-IN/3-OUT S2 24-DMP datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD RACK KIT 3UX19X15.75 METAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 11POS 1MM 8" datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf