United Chemi-Con KTD101B475M43A0T00
KTD101B475M43A0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTD101B475M43A0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
KTD101B475M43A0T00.pdf
Availability of KTD101B475M43A0T00
QUANTITY
KTD101B475M43A0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTD101B475M43A0T00
Internal Part NumberEIS-KTD101B475M43A0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Reliability Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.157" W (6.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTD101B475M43A0T00
Related LinksKTD101B47, KTD101B475M43A0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTD101B475M43A0T00 Details Description
Related parts for KTD101B475M43A0T00
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
CONN HEADER BRKAWY 12POS DL GOLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 28-TSSOP datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 45MM datasheet.pdf