United Chemi-Con KTD251B105M55A0T00
KTD251B105M55A0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTD251B105M55A0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 250V X7R RADIAL
Datasheet Download
KTD251B105M55A0T00.pdf
Availability of KTD251B105M55A0T00
QUANTITY
KTD251B105M55A0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTD251B105M55A0T00
Internal Part NumberEIS-KTD251B105M55A0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Reliability Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTD251B105M55A0T00
Related LinksKTD251B10, KTD251B105M55A0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTD251B105M55A0T00 Details Description
Related parts for KTD251B105M55A0T00
JUMPER-H1500TR/A3049S/X 5" datasheet.pdf
LED 2MM X 5MM RT ANGLE RED PCMNT datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 270MA 3.93 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC DSP 100-QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE A 5POS datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 1.5V 0.6A SOT25 datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf